× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Gry Kino Przepisy Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Największy czołg na świecie

Redakcja Pinbook | 17-04-2019 | skomentuj

Największy czołg na świecie

wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_VIII_Maus

Oceń

Za największy wyprodukowany czołg uznaje się superciężki niemiecki pojazd Maus (Mysz), który pochodzi z okresu II wojny światowej. Rozmiary pojazdu imponują. Maus miał długość około 10 metrów, szerokość 3,67 metra i wysokość 3,66 metra. Przy tak ogromnych gabarytach jego masa nie dziwi – pojazd ważył 198 ton. 

 

  Zobacz także  


Wykonano jedynie 2 prototypy pojazdu, z których jeden wyposażony był w kompletną wieżę. Zasięg pojazdu sięgał ponad 190 km na drodze i ponad 60 km w terenie. Na płaskiej nawierzchni osiągał prędkość do 20 km/h. Uzbrojono go w armatę o kalibrze 150 mm, mniejsza armatę o kalibrze 75 mm i gniazdo karabinu maszynowego kaliber 7,92 km. Po wojnie prototypowe pojazdy znalazły się w rękach rosyjskich i to w jednym z muzeów pod Moskwą można podziwiać imponujący pojazd.

  Zobacz także  

Wszystko na temat: